Home Odkazy TeX Laboratoř IV Zálesák Foto Tea Texts Programy TeX ArabTeX Odkazy

TeX

TeX je program na sazbu textu. Není z nejmladších - první použitelná verze pochazí z roku 1977. A jeho tvůrcem je prof. Donald Knuth. Funguje na podobném principu jako HTML, ale jeho možnosti jsou výrazně větší. Z toho plyne: je to tzv. markup language a pracuje se s ním úplně jinak nez s HTML. V TeXu je možnost definovat si makra, provádět jednoduché výpočty ...

TeX je vhodný zejména pro sazbu technické literatury, zvláště pak matematiky.

Z toho, že jde o markup language plyne několik nevýhod (nebo výhod): nevidíte jak bude text vypadat, poté co text napíšete musíte spustit nějaký program a poté se v prohlížeči podívat cože Vám to vlastně vzniklo a jestli to je opravdu to, co chcete. Výhody: Kdo psal ve Wordovském editoru vzorců něco složitějšího, tak má asi Wordu dost. TeX $\int^{\infty}_0 {{(a+b)}\over{\sin{(a+b)}}$. Zápis je přehledný a je napsaný rychleji, než najdu menu s tím, jaký zlomek chci a kam že to zrovna budu psát. Nehledě na to, že výstup z TeXu je řádově kvalitnější a při dodržení několika zásad lze velmi jednoduše provádět složité změny ve formátování.

TeX samozřejmě není univerzálním nástrojem. Vždy je nutné si vybrat vhodný nástroj ke své činnosti. například v TeXu budete mít problémy se sazbou obrázkoveho časopisu. Samozřejmě, že se Vám podaří toto udělat, leč existují mnohem jednodušší nástroje a nebudete muset strávit hodně času psaním maker.

Moje vytvory:

Makro na sazbu popisek na kazety. Již konečně v použitelné verzi. Bylo přidáno několik příkazů a opravil jsem nějaké chyby.
kazety ver 1.0
CD ver 1.0

Podpora arabštiny v TeXu - Arabtex Popis instalace a drobné úpravy a vylepšení.

e-mail